Jezus - tak, Kościół - nie? O chrystologicznych źródłach kryzysu Kościoła - Walter Kasper, Jürgen Moltmann

Wydawnictwo TYNIEC | Jezus - tak, Kościół - nie? O chrystologicznych źródłach kryzysu Kościoła - Walter Kasper, Jürgen Moltmann
  • promocja
Dostępność: tak
Wysyłka w: od 3 do 5 dni roboczych
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 13,90 zł 16,00 zł 13.90
Najniższa cena z 30 dni przed tą promocją: 16,00 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Zewsząd słychać dziś głosy mówiące o kryzysie Kościoła i teologii. Wydaje się, że nic nie jest już pewne i trwałe. Wszystko poddaje się pod dyskusję i opatruje znakiem zapytania. Z drugiej jednak strony, właśnie głębia tego kryzysu rodzi w nas największe nadzieje, ponieważ zmusza nas do postawienia najbardziej podstawowego pytania: co jest fundamentem i istotą naszej wiary?

Przecież nie idea czy zasada, a już na pewno nie struktury społeczne i kościelne. Fundamentem i istotą naszej wiary jest Imię, Osoba: Jezus Chrystus.

Punktem wyjścia i ośrodkiem kryzysu jest zatem — nie od dzisiaj — pytanie: za kogo uważacie Chrystusa?

Tezie, że współczesny kryzys jest ostatecznie kryzysem chrystologicznym, tylko pozornie można przeciwstawić pogląd, że Osoba Jezusa z Nazaretu budzi obecnie coraz większe zainteresowanie. Jezus z Nazaretu stał się znowu, niemal z dnia na dzień, postacią nadzwyczaj aktualną.

Świadczą o tym nowe nurty i ruchy religijne, jak również powieści i wszelkiego rodzaju książki, które popularyzują informacje na temat rzeczywistych i rzekomych wyników badań nad Jego życiem i Osobą, a które znajdują się na księgarskich listach bestsellerów. Dyskusja wykracza daleko poza obszar Kościołów i ich teologii; oprócz teologów wszystkich wyznań chrześcijańskich uczestniczą w niej również autorzy żydowscy i marksistowscy. Interesują się nią przede wszystkim ci, którzy reprezentują stanowisko: Jezus — tak, Kościół — nie!

Stąd w centrum ich zainteresowań znajduje się nie Chrystus, wyznawany przez Kościoły jako odwieczny Syn Boży, który stał się człowiekiem, aby nas zbawić przez swoją śmierć, lecz człowiek, Jezus z Nazaretu i — jak to się często dziś mówi — Jego „sprawa”. Fascynuje nie kościelna wiara w Jezusa, lecz wiara samego Jezusa, Jego bezgraniczne zaufanie wobec Boga i bezwarunkowe działanie na rzecz człowieka. Ośrodkiem zainteresowania jest nie zmartwychwstały Pan, lecz Jezus, który jest naszym Bratem, jak Go dziś nazywają głównie żydowscy teologowie i filozofowie religii. Krótko mówiąc: na płaszczyźnie opinii publicznej miejsce klasycznej chrystologii w dużym stopniu zajęła dziś „jezusologia”. Rozróżnienie pomiędzy tradycyjną chrystologią i współczesną „jezusologią” stanowi zarazem cechę odróżniającą nastawienie kościelno–strukturalne i konserwatywne od zaangażowanego społecznie i progresywnego.

Tego rodzaju proste alternatywy rzadko jednak sięgają istoty problemu, a często są po prostu fałszywe. Błędem byłoby wszakże, gdybyśmy, w apologetycznej nadgorliwości, wraz z wieloma szczegółami przeoczyli również niektóre rzeczywiście ważne kwestie, poruszane w nowszych opracowaniach teologicznych. Dziś bowiem w nowej szacie powtarzają się, znane z historii dogmatów, dyskusje pierwszych wieków chrześcijaństwa. W skrajnie popularyzatorskim uproszczeniu podsumowuje się teologiczny rozwój ostatnich trzystu lat. Rozwój ten dokonał się w znacznym stopniu w teologii protestanckiej i filozofii, chociaż od czasu Soboru Watykańskiego II najnowsze problemy teologiczne dyskutuje się również wewnątrz Kościoła katolickiego. Ponieważ jednak teologia katolicka nie zaznajomiła się jeszcze w wystarczającym stopniu z tymi pytaniami, w pierwszej części naszych rozważań spróbujemy dokładniej zapoznać się z powyższą problematyką. Tylko w ten sposób możemy dokonać głębszej diagnozy kryzysu. Z kolei w drugiej części, wychodząc od współczesnej sytuacji teologii biblijnej, spróbujemy zaproponować przyczynek do nowszego ujęcia tej problematyki. Wreszcie, w części trzeciej należy wyciągnąć pewne wnioski systematyczne, odpowiadając na pytanie: kim dzisiaj jest dla nas Jezus Chrystus?

Dane techniczne

Autor Walter Kasper, Jürgen Moltmann
Format 125x195
Ilość stron 80
Oprawa miękka

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Menu
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Rekolekcje anielskie (wydanie II 2024) - o. Marcin Ciechanowski
Rekolekcje anielskie (wydanie II 2024) - o. Marcin Ciechanowski

19,90 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 18,90 zł
szt.
Ulmowie. Rodzina pełna miłości - książeczka dla dzieci - Maria Elżbieta Szulikowska
Ulmowie. Rodzina pełna miłości - książeczka dla dzieci - Maria Elżbieta Szulikowska

10,90 zł

Cena regularna: 14,90 zł

Najniższa cena: 14,90 zł
szt.
Świadku wiary, nadziei i miłości. Modlitwy do świętego Jana Pawła II
Świadku wiary, nadziei i miłości. Modlitwy do świętego Jana Pawła II

2,69 zł

Cena regularna: 3,95 zł

Najniższa cena: 3,95 zł
szt.
Promocje
Dał nam tak wiele. W hołdzie Benedyktowi XVI - kard. Robert Sarah
Dał nam tak wiele. W hołdzie Benedyktowi XVI - kard. Robert Sarah

29,90 zł

Cena regularna: 31,90 zł

Najniższa cena: 31,90 zł
szt.
Rekolekcje z Sercem Jezusa - Księża Jezuici
Rekolekcje z Sercem Jezusa - Księża Jezuici

28,90 zł

Cena regularna: 34,90 zł

Najniższa cena: 19,50 zł
szt.
Boska Ja. Kobiecy przewodnik po mieście, którym jesteś - s. Małgorzata Lekan OP
Boska Ja. Kobiecy przewodnik po mieście, którym jesteś - s. Małgorzata Lekan OP

35,90 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Asia Bibi. Nareszcie wolna! - Anne-Isabelle Tollet
Asia Bibi. Nareszcie wolna! - Anne-Isabelle Tollet

28,90 zł

Cena regularna: 32,90 zł

Najniższa cena: 32,90 zł
szt.
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Znajdziesz nas w Google+
Sklep internetowy Shoper.pl