Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Jak się odmawia różaniec krok po kroku

Modlitwa różańcowa, przez niektórych uznawana za staroświecką czy nawet prymitywną, bo polegającą na „klepaniu paciorków”, nadal cieszy się ogromną popularnością i zjednuje sobie wciąż nowych adeptów, zarówno wśród ludzi prostych, jak i wśród wielkich tego świata. Tak naprawdę różaniec jest chyba najczęściej podejmowaną chrześcijańską praktyką modlitewną, przynajmniej w chrześcijaństwie zachodnim.

Nieraz zestawia się różaniec z popularną na Wschodzie modlitwą Jezusową, co ma swoje uzasadnienie: obie są modlitwami powtarzalnymi, medytacyjnymi, streszczającymi istotę Ewangelii, stawiający mi w centrum miłosiernego Jezusa.

Różaniec jest modlitwą zarówno indywidualną, jak i wspólnotową. Rozpoczyna się w imię Trójcy Świętej, wypowiadając słowa: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętegooraz czyniąc na sobie znak krzyża. Na różańcowym krzyżyku odmawia się Wyznanie wiary, następnie na pojedynczym paciorku Ojcze nasz, na kolejnych trzech paciorkach trzy razy Zdrowaś Maryjo w intencji umocnienia wiary, nadziei i miłości, i na koniec Chwała Ojcu.

Po tym rozpoczyna się odmawianie tajemnic według następującego porządku:

zapowiedź tajemnicy, po której można dodać krótkie rozważanie, modlitwa Ojcze nasz, dziesięć razy Zdrowaś Maryjo oraz Chwała Ojcu.

jak się odmawia różaniec

Różaniec jak odmawiać

Obecnie po każdej tajemnicy często dodaje się jeszcze modlitwę za dusze czyśćcowe: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego doprowadź do nieba wszystkie dusze i dopomóż szczególnie tym, które najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Różaniec jest modlitwą dwuwarstwową, która polega na powtarzaniu pacierzy, jest przygotowaniem serca i umysłu do rozważania najważniejszych wydarzeń z życia Chrystusa i Jego Matki, które zarazem są dziejami naszego zbawienia.

Rytm i melodyka słów w różańcu nieustannie podtrzymują więź z Bogiem, pozwalają w skupieniu rozważać tajemnice budzą pragnienie głębszej wiary i otwierają człowieka na łaskę Bożą. Jan Paweł II w swoim liście "O Różańcu Świętym" napisał, że modlitwa ta „należy do najlepszej i najbardziej wypróbowanej tradycji kontemplacji chrześcijańskiej

Tych wydarzeń, nazywanych tajemnicami, które rozważamy w różańcu, jest obecnie, po wprowadzeniu tajemnic światła, dwadzieścia. Każdemu z nich odpowiada dziesiątka różańca, czyli jedno Ojcze nasz, dziesięć ZdrowMaryjo i jedno Chwała Ojcu

Cztery części różańca są zatem streszczeniem orędzia chrześcijańskiego, mówią bowiem o wcieleniu (cz. 1), nastaniu, wraz z Chrystusem, królestwa Bożego (cz.II), odkupieniu (cz. III) i wyniesieniu do chwały (cz. IV)ożego (cz. II), od 

Tajemnice radosne: 

 • zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie 
 • nawiedzenie św. Elżbiety 
 • narodzenie Jezusa w Betlejem 
 • ofiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej 
 • odnalezienie dwunastoletniego Jezusa w świątyni 

Tajemnice radosne pomagają stopniowo zgłębiać prawdę, że Syn Boży przyjął na siebie ludzkie ciało i ludzki los, że zamieszkał w ludzkiej wspólnocie, stając się bratem każdego człowieka, przez co w pełni i do końca stał się „Bogiem z nami”. 

Tajemnice światła: 

 • chrzest Jezusa w Jordanie 
 • wesele w Kanie Galilejskiej 
 • głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
 • przemienienie Jezusa na górze Tabor
 • ustanowienie Eucharystii 

Tajemnice te przedstawiają słowa i znaki Jezusa, który objawia Ojca, Jego hojność, miłosierdzie i miłość, Jego niesłychaną troskę o człowieka. Przez to objawienie Ojca i Jego miłości Chrystus ukazuje się jako „Światłość świata", jako ten, który rzuca światło przez Ewangelię a zarazem ogłasza, że że wraz z Jego przyjściem n królestwo Boże.

Tajemnice bolesne: 

 • modlitwa Jezusa w Ogrójcu 
 • biczowanie Jezusa 
 • ukoronowanie cierniem 
 • droga krzyżowa 
 • śmierć Jezusa na krzyżu 

W tajemnicach bolesnych odsłania się pełnia Bożej miłości, która jest silniejsza od całej potęgi zła, od samotności, lęku, pogardy, nienawiści, zdrady, cierpienia i wreszcie od samej śmierci. Rozpamiętując w modlitwie te wydarzenia, człowiek może sobie uświadomić, za jak wielką cenę został wykupiony z mocy grzechu. 

różaniec na rękę

Tajemnice chwalebne: 

 • zmartwychwstanie Jezusa 
 • wniebowstąpienie Jezusa 
 • zesłanie Ducha Świętego 
 • wniebowzięcie Najświętszej Maryi Pann
 • ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

W tajemnicach chwalebnych rozważamy Boży plan, wypełniony już wobec Maryi: Bóg pragnie, by wszyscy ludzie byli zbawieni i mogli razem z Maryją i wszystkimi świętymi cieszyć się życiem wiecznym w niebie. Wszystkie te wydarzenia są potwierdzeniem Bożych obietnic danych nam i wciąż aktualnych, bo Boże obietnice są nieodwołalne. Przez to tajemnice chwalebne są też zapowiedzią naszej chwały – życia wiecznego w niebie, razem z Maryją i wszystkimi świętymi, we wspólnocie Trójcy Świętej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Znajdziesz nas w Google+
Sklep internetowy Shoper.pl