
Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Nowość
Malarstwo chrześcijańskie
Ikony. Teologia piękna i światła - Alfredo Tradigo

Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona – znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego i nie z tego świata.
Aby namalować ikonę, twórca powinien być nie tylko artystą, ale i teologiem kontemplatykiem.
Autor ukazuje wielowiekowy dorobek chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej, opierając się na źródłach biblijnych i hagiograficznych. Opowiada o rozmaitych typach ikon, ich symbolice, funkcji w liturgii prawosławnej i w osobistej pobożności, wspierając swą opowieść reprodukcjami najpiękniejszych dzieł. Odbywamy z nim podróż w czasie, kierując się geografią ikony: odwiedzamy m.in. klasztor św. Katarzyny na górze Synaj, górę Athos, Syrię, Egipt, Bałkany, Kretę, Konstantynopol.
Ale jest to też podróż duchowa, od tego, co widzialne, wyrażone za pomocą drewna i farb, do tego, co niewidzialne, do tego, w co wierzymy.
Wysyłka w: od 3 do 7 dni roboczych
Ikony. Historia i teologia - Nikodim Pawłowicz Kondakow

Fascynująca wyprawa w tajemniczy i mroczny świat bizantyjskich ikon. Tam, gdzie sztuka spotyka się z teologią, religia z polityką – tymi właśnie obszarami zajmuje się wybitny bizantolog, Nikodim Kondakow.
W swoim bogatym wywodzie autor szczegółowo opisuje technikę pisania ikon, genezę stylu bizantyjskiego malarstwa, jego uwarunkowania historyczne i polityczne.
Z perspektywy czasu można ponadto zauważyć, jak pisane w pierwszych dekadach XX wieku opus magnum Kondakowa ujmuje ikony z punktu widzenia chylącego się ku upadkowi, choć wciąż marzącego o potędze Imperium Rosyjskiego.
Wysyłka w: od 3 do 7 dni roboczych
Ikony - Luba Ristujczina

Znakomite kompendium wiedzy o ikonach!
Czym jest ikona? W potocznym rozumieniu świętym obrazem, czczonym w Kościele prawosławnym. Jednakże dla samych wyznawców ikona jest czymś więcej niż tylko obrazem.
Dla nich ikona jest ściśle związana z obecnością Boga. Już w 692 roku sobór ekumeniczny w Konstantynopolu poparł ideę przedstawiania Boga i osób boskich w postaci ikon. Na soborze ogłoszono także dogmat o czci ikon.
Wysyłka w: od 3 do 7 dni roboczych
Matka Miłosierdzia w ikonach - s. Marie-Paul Farran

Pragnę, aby Twoja ikona, Matko Boga, nieustannie odbijała się w zwierciadle duszy, oraz aby zachowała ja w czystości aż do końca wieków. Podnieś tych, którzy są przyciśnięci do ziemi i daj nadzieję tym, którzy czczą i naśladują wieczny wzorzec piękna [Pseud-Dionizy Aeropagita]
Przepięknie wydana pozycja prezentowa, zawierająca 31 rozważań o Matce Bożej znakomitych autorów chrześcijańskich, ilustrowanych ikonami s. Marie-Paul Farran, benedyktynki z klasztoru na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Każde rozważanie uzupełnione jest odpowiednim fragmentem z Pisma Świętego oraz modlitwą do Matki Bożej.
Biblia. Nowy Testament. Ilustrowany mozaikami z bazyliki św. Marka w Wenecji

Biblia. Nowy Testament. Ilustrowany mozaikami z bazyliki św. Marka w Wenecji zawiera w polskiej edycji tekst Nowego Testamentu, przytoczony za V wydaniem Biblii Tysiąclecia (Pallottinum, Poznań 2003). Towarzyszą jej objaśnienia do Ewangelii, Dziejów Apostolskich, Listów i Apokalipsy św. Jana, a także opisy prezentowanych obrazów.
Wysyłka w: do 3 dni roboczych
Biblia w historiach i obrazach - Martina Degl’Innocenti; Stella Marinone

Biblia to nie tylko najsłynniejsza księga świata, ale również jedno z najczęściej ilustrowanych dzieł, które od wieków z wielką siłą oddziałuje na wyobraźnię artystów. Prezentowany tom zawiera reprodukcje obrazów największych mistrzów, takich jak np.: Buonarroti, Van Gogh, Chagall, da Vinci, Caravaggio. Czytelnik odnajdzie tu historię Biblii oraz opowieści poświęcone najważniejszym postaciom i wydarzeniom z kart Pisma Świętego. Wątki przedstawiane są zgodnie z porządkiem ksiąg, które składają się na Stary i Nowy Testament: od Księgi Rodzaju po Apokalipsę. Śledząc biblijne dzieje od stworzenia świata do Zmartwychwstania, czytelnik zatapia się w pasjonującą wędrówkę w poszukiwaniu korzeni naszej kultury.
Ewangelia w obrazach

Ten przepiękny album to opowieść o narodzeniu, życiu, męce, śmierci, zmartwychwstaniu i niebieskiej chwale Chrystusa. Opowieść szczególna, bo osnuta na wybitnych dziełach sztuki malarskiej. Wspaniałe płótna nie tylko słynnych artystów, ale także tych „pomniejszych”, których prace wyróżniają się oryginalnością i pięknem, podążają za ewangeliczną narracją i ukazują ją w obrazach różnych epok, technik i stylów. Od fresków z wczesnego średniowiecza przez bizantyjskie akcenty Duccia di Buoninsegna, elegancję scen Giotta, burzliwe wizje El Greca, równowagę kompozycji malarstwa włoskiego renesansu czy perspektywy „ekspresjonistyczne” i groteskowe Hieronymusa Boscha i Matthiasa Grünewalda po akademicką stateczność twórców XIX w.
Franciszek i jego świat w malarstwie Giotta - Engelbert Grau OFM ...

Z szóstki dzieci Giotta dwoje najstarszych miało na imiona Franciszek i Klara. Ten fakt pokazuje, jak silna relacja duchowa i artystyczna wiązała postać biedaczyny z Asyżu z jednym z najwybitniejszych malarzy włoskiego średniowiecza.
Album nie tylko prezentuje wszystkie najważniejsze prace Giotta namalowane we Włoszech, reprodukowane tu w olśniewającej jakości. Jego ogromną zaletą są przystępnie napisane przez wybitnych specjalistów eseje, przypominające nam nie tylko biografię św. Franciszka, ale i rysujące dynamiczny proces rozwoju zakonu i przemian w Kościele owych czasów, relacji zakonu ze stolicą Piotrową, związków z mecenasami należącymi do najwyższych warstw społecznych czy ówczesne spory teologiczne.
Sercem albumu pozostają jednak reprodukcje, warte długich godzin medytacji.
Wysyłka w: od 3 do 5 dni roboczych
Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej

Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej wykracza swoją zawartością poza tradycyjne wydawnictwa tego typu: oprócz haseł poświęconych ikonografii oraz objaśnieniom terminów z zakresu architektury, sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego zawiera również syntetyczne omówienia sztuki różnych epok, kontynentów i miast, dziedzictwa artystycznego tych wspólnot zakonnych i zgromadzeń, które poprzez swoją działalność odcisnęły znaczące piętno na rozwoju sztuki i architektury nie tylko europejskiej, a także hasła dotyczące bardziej szczegółowych, a niezwykle ważnych zagadnień, jak np. proces kształtowania się bazyliki chrześcijańskiej, sztuka reformy katolickiej i protestanckiej, początki i rozwój paleografii oraz archeologii chrześcijańskiej czy problemy związane z konserwacją i przystosowaniem liturgicznym świątyń.
Wysyłka w: do 3 dni roboczych
Różaniec w ikonach - s. Marie-Paul Farran

Rozważając tajemnice różańcowe, nie angażujemy tylko umysłu czy warg! W tej refleksji uczestniczyć muszą także nasze serca i nasze oczy. Tylko wówczas zostaniemy poprowadzeni w głąb tajemnicy, wejdziemy w bezpośredni kontakt z tym Bogiem, który czyni każdego z nas żywą ikoną swojej miłości. s. Marie-Paul Farran [ze Wstępu]
Sztuka ikony. Teologia piękna - Paul Evdokimov

Znany teolog prawosławny omawia temat w dwu częściach. Najpierw zwraca uwagę na teologiczne aspekty piękna, a więc na piękno jako rzeczywistość, która ma swoje źródło w Bogu i mówi o Bogu. Następnie pokazuje, w jaki sposób piękno wyraża się i przyjmuje konkretne formy w prawosławnej ikonie.
Świat ikony - Irina Jazykowa

Książka skierowana do wszystkich, których interesuje dziedzictwo ikonograficzne chrześcijańskiego Wschodu. Autorka stawia sobie za zadanie oddzielenie w malarstwie religijnym Kościoła prawosławnego tego, co jest nośnikiem teologii i Dobrej Nowiny, od tego, co jest mierna dekoracją.
ŚWIĘCI. Najpiękniejsze wizerunki w sztuce

Wędrówka przez historię sztuki, aby pokazać oblicza świętości. Ten przepiękny album to prawdziwa galeria sztuki religijnej, w której znajdziemy wizerunki najznakomitszych świętych Kościoła, przedstawionych przez wielkich mistrzów malarstwa wszystkich czasów, między innymi: Caravaggia, Tycjana, Fra Angelica, Leonarda da Vinci, Antonella da Messina, Filippino Lippiego, Lorenza Lotto, Andrei Mantegni, Tiepola, Giotta.
Życie Maryi w ikonach - Giovanny Parravicini

Ikony zamieszczone w tej książce przedstawiają kolejne ważne wydarzenia z życia Matki Bożej. Warstwę artystyczną i kompozycję poszczególnych dzieł sztuki sakralnej tłumaczą przystępnie napisane komentarze historyczno-merytoryczne. Ponadto obszerne fragmenty z Pisma św. i pism Ojców Kościoła przybliżają znaczenie przedstawianych wydarzeń. Pasjonująca lektura nie tylko dla znawców ikonografii. Wstęp do książki napisał Stefano De Fiores.










