Lampka oliwna do modlitwy - łampada

Dostępność: produkt chwilowo niedostępny
Cena: 75,00 zł 75.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Stojąca lampka oliwna tzw. łampada w metalowej, zdobionej podstawie używana podczas modlitwy - medytacji przed ikoną.

Do lampki wlewamy olej liturgiczny umieszczamy na niej knot w specjalnym uchwycie i zapalamy jak zwykłą świecę.

Wysokość lampki 9 cm, średnica 8 cm.

Cena dotyczy samej lampki (bez ikony).

 

Jeden ze świętych prawosławnych tak poucza, dlaczego należy palić lampkę (łampadę) przed ikoną (lub w ogóle w czasie modlitwy):

Po pierwsze dlatego, że wiara jest naszym światłem. Chrystus powiedział: Ja jestem światłością świata. Światło łampady przypomina nam o świetle, którym Chrystus rozświetla nasze duszy.

Po drugie, aby przypomniała o światłości charakteru świętego, przed którym zapalamy łampadę, ponieważ święci nazwani są synami światła.

Po trzecie, aby przypomnieć nam o naszych mrocznych czynach, o złych myślach i pragnieniach i przywołać nas na drogę światła Ewangelii, żebyśmy z gorliwością wypełniali przykazania Zbawiciela: Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki.

Po czwarte, aby była to nasza mała ofiara Bogu, który całego siebie ofiarował za nas. Jeden maluteńki znak naszego dziękczynienia i światłej miłości ku Temu, którego w modlitwie prosimy o życie i zdrowie, o zbawienie i wszystko, co tylko nieograniczona niebiańska miłość może dać.

Po piąte, aby była postrachem dla złych mocy, które nas napadają nawet przy modlitwie i kierują myśli w inną stronę, dalej od Stwórcy. Bowiem złe moce lubią ciemność i uciekają przed światłem, szczególnie przed tym, które poświęcono Bogu i Jego Świętym.

Po szóste, aby nas zachęciła do wytrzymałości. Tak jak olej i knot płoną w łampadzie posłuszne naszej woli, tak niechaj płoną i dusze nasze płomieniem miłości we wszystkich cierpieniach, pokorne woli Bożej.

Po siódme, aby nas uczyła, że tak jak łampada nie może zapalić się bez naszej ręki, tak samo serce – ta nasza wewnętrzna łampada – nie może zapalić się bez świętego ognia Bożej łaski, nawet jeśli jest wypełnione wszystkimi cnotami. Bowiem cnoty są jak paliwo, a od Boga pochodzi ogień, który je rozpala.

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Znajdziesz nas w Google+
Sklep internetowy Shoper.pl