Gurgacz. Kapelan wyklętych - chrześcijański film na DVD

Gurgacz. Kapelan wyklętych - chrześcijański film na DVD Dom Wydawniczy RAFAEL - chrześcijańska księgarnia e-religijne.pl
  • promocja
Dostępność: tak
Wysyłka w: od 3 do 7 dni roboczych
Cena: 27,90 zł 29,90 zł 27.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Ksiądz Władysław Gurgacz –jezuita, kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach niewoli komunistycznej. Oddany sługa Maryi. Poszedł za głosem sumienia. Nie zostawił młodych żołnierzy, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi.

W 1939 roku, na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem NMP Królowej Polski w obliczu nadchodzącej wojny złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później w więzieniu na Montelupich w Krakowie poniósł męczeńską śmierć.

Film „Gurgacz” jest dokumentem zawierającym epizody fabularne, w których grają w roli ks. Władysława - Wojciech Trela, w roli oficera UB - Michał Chorosiński, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” z Nowego Sącza.

...Obowiązkiem moim była opieka moralna nad grupą, a więc odprawiałem Msze Święte, spowiadałem członków grupy, objaśniałem im ewangelię świętą, a nadto miałem wykłady... (7 lipca 1949r.)- ksiądz Władysław Gurgacz.

reżyseria:     Dariusz Walusiak
scenariusz: Dariusz Walusiak
gatunek:    Fabularyzowany dokumet
produkcja: Polska

 

Władysław Gurgacz, charyzmatyczny jezuita, był przedstawicielem pokolenia, dla którego dewiza „Bóg – Honor – Ojczyzna” nie była pustym sformułowaniem. Ta triada była dla niego i jego rówieśników życiowym drogowskazem, według którego żyli i dla którego umierali. Krótkie, nieco ponadtrzydziestoletnie życie ks. Władysława jest przykładem poświęcenia Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Jeśli mamy zrozumieć pokolenie budujące wolną Polskę i walczące za nią z pełnym poświęceniem, musimy poznać życiorys kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców i innych bohaterów pierwszej i drugiej konspiracji. Bez zrozumienia przykładu ich życia nie będziemy w stanie zbudować prawdziwie suwerennego państwa, zrozumieć, co znaczy rzeczywista niepodległość. Dlatego też gorąco polecam film Dariusza Walusiaka pt. „Gurgacz”.

dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Znajdziesz nas w Google+
Sklep internetowy Shoper.pl