Jestem Mu wdzięczny

Dostępność: nakład wyczerpany
Cena: 40,00 zł 40.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

20 września 2005 r. ekipa Telewizji Polskiej przekroczyła bramy Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. Dwa tygodnie wcześniej otrzymała bardzo oczekiwaną, i jeszcze bardziej niewiarygodną wiadomość: Ojciec Święty Benedykt XVI wyraził zgodę na udzielenie wywiadu telewizyjnego. Dotychczas żaden papież takiego wywiadu nie udzielił. Ojciec Święty zazwyczaj pojawia się w oknie swego mieszkania na audiencji środowej, widzimy go podczas podróży apostolskich, z kartką papieru, gdy czyta przemówienie, a jeśli cokolwiek doda od siebie, natychmiast jest to wychwytywane i nagłaśniane przez media jako sensacja, coś nadzwyczajnego.

Jan Paweł II dokonał w tym względzie epokowego przełomu. Chętnie rozmawiał z dziennikarzami na pokładzie samolotu, wypowiadał się na różne tematy podczas swych podróży apostolskich, pozwalał się fotografować, udzielił nawet kilku dłuższych wywiadów, które opublikowano w milionowych nakładach, był nawet gościem telewizyjnego programu dla dzieci „Ziarno”. To wszystko prawda, ale żadna telewizja na świecie nie może się pochwalić wywiadem udzielonym przez papieża wyłącznie dla niej.

Pomysł wywiadu z Ojcem Świętym zrodził się w głowie jednego z najbardziej zabieganych redaktorów Telewizji Polskiej. Rozmowy podjęte ze środowiskiem kościelnym dawały nadzieję na realizację tej, przyznać trzeba, odważnej idei. Następnie przyszła kolej na wyższe szczeble władz kościelnych, które tę nadzieję umacniały. Wreszcie, gdy czas już dojrzał, Prezes TVP wystosował oficjalny list do Ojca Świętego z prośbą o wywiad.

20 września 2005 r. ekipa TVP w Castel Gandolfo z napięciem oczekiwała na przyjście Ojca Świętego. Wydarzenie bez precedensu, a więc wszystko mogło się wydarzyć. Jednak punktualnie o godzinie 17.00 otworzyły się drzwi i wszedł Benedykt XVI. Bez gwardzistów szwajcarskich, bez czujnych pracowników ochrony. Przeciwnie: Ojciec Święty Benedykt XVI uśmiechnięty bez oporu zgodził się na wszelkie niedogodności związane z wymogami technicznymi, jak przypinanie niewielkiego mikrofonu do białej sutanny, ustawianie świateł...

Trzy kamery rejestrowały każdą sekundę. Dźwiękowiec zapisał na taśmie nie tylko każde słowo, lecz każdy dźwięk. Ojciec Święty uważnie słuchał każdego pytania i odpowiadał spontanicznie, jednak ściśle trzymając się tematu. Cała ekipa TVP coraz bardziej odczuwała, że to już nie wywiad, lecz osobiste wyznanie.

***

Niezwykłym zapisem fotograficznym tego wydarzenia jest album autorstwa Grzegorza Gałązki, uczestnika tego niezwykłego spotkania w Castel Gandolfo oraz DVD z samym wywiadem, który Telewizja Polska wyemitowała 16 października 2005 r. w kolejny już - V Dzień Papieski. Kolejny, ale pierwszy bez papieża Jana Pawła II. Grzegorz Gałązka od ponad dwudziestu lat mieszka w Rzymie, niedaleko Watykanu, zajmując się dokumentowaniem pontyfikatu Jana Pawła II, a obecnie Ojca Świętego Benedykta XVI. Albumy ze zdjęciami, które wykonał Grzegorz Gałązka zna nie tylko cała Polska, lecz także Europa i świat, ponieważ współpracuje z wydawcami i agencjami fotograficznymi również w USA.

Życzymy, by ta publikacja: album i płyta DVD przybliżyła Państwu Papieża Benedykta XVI, jakiego nie znamy oraz umocniła pamięć o Janie Pawle II, jakiego pamiętamy.

 

Dane techniczne

Format 29,5 x 20,7 cm
Oprawa twarda

Opinie o produkcie (0)

Menu
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Znajdziesz nas w Google+
Sklep internetowy Shoper.pl