Synowie w Synu. Teologia moralna fundamentalna

Dostępność: nakład wyczerpany
Cena: 44,90 zł 44.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Książka Synowie w Synu jest poświęcona podstawom katolickiej teologii moralnej. Podejmuje ona nową próbę systematyzacji problematyki, którą w podtytule jak i we wprowadzeniu określa się jako nowy traktat z zakresu ogólnej teologii moralnej. Jest to dzieło zbiorowe, praca autorstwa kilkunastu uczonych, zajmujących się aktualnie i profesjonalnie odpowiednią dziedziną wiedzy. Omawiają oni kolejno określone, bardziej szczegółowe zagadnienia tak rozumianego traktatu, przedstawiając i analizując rozmaite jego aspekty. Wątkiem zespalającym poszczególne opracowania jest teza teologiczna, zakorzeniona w dogmacie o Trójcy Świętej, którą można by streścić następująco: chrześcijanin jest objęty Bożym planem stworzenia i zbawienia w tym sensie, że został stworzony w Synu Bożym i w Nim ma zostać zbawiony, a to zakłada po stronie chrześcijanina odpowiednie postępowanie: postępowanie na wzór Jednorodzonego Syna Bożego.

Książka składa się z czterech zasadniczych części. Pierwsza jest poświęcona początkom i rozwojowi myśli chrześcijańskiej, dotyczącej problematyki przybranego synostwa Bożego. Przedmiotem uwagi poszczególnych autorów są tutaj: idea synostwa w Starym Testamencie, w Nowym Testamencie, ewolucja odnośnej myśli chrześcijańskiej do czasu II Soboru Watykańskiego, wreszcie współczesne rozumienie zagadnienia.

W części drugiej zostają ukazane podstawy chrystologiczne, pozwalające mówić o antropologii synowskiej. Mowa jest tutaj o Krzyżu jako objawieniu Boga, który jest Miłością, o planie Boga Jedynego w Trójcy, jeszcze raz o Krzyżu jako podstawie i urzeczywistnieniu Bożego planu przybrania za synów i na koniec o człowieku, określonym osobowo jako „syn w Synu”.

Część trzecia podejmuje zagadnienie etycznej dynamiki antropologii synowskiej. Omawia się tutaj kolejno następujące tematy: synowskie postępowanie moralne, synowska wolność, sumienie, postępowanie synowskie w aspekcie darów Ducha Świętego, cnót oraz prawa Bożego, na koniec zaś problem grzechu i nawrócenia.

Część czwarta traktuje o życiu synowskim: bramy do synostwa chrześcijańskiego zostają otwarte poprzez sakramenty: chrztu i bierzmowania, pogłębia je sakrament Eucharystii. W kolejnych rozdziałach mowa jest tutaj o zakorzenieniu eklezjalnym życia synowskiego oraz o niektórych jego bardziej charakterystycznych cechach.

Zwraca uwagę zarówno szeroki zakres tematyczny i problemowy dzieła, jak i teologiczna głębia myśli przewodniej. Teza o synostwie chrześcijańskim, które łączy się ściśle z trynitarnym synostwem Chrystusa, jako idea przewodnia, stanowi interesujące novum w katolickiej teologii moralnej. Książka Synowie w Synu może stać się cenną pomocą zarówno dla tych, którzy studiują teologię moralną, jak i dla tych, którzy praktycznie uczą jej zasad.

Dane techniczne

Autor Réal Tremblay, Stefano Zamboni
Format 162x235 mm
Oprawa miękka

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Menu
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Znajdziesz nas w Google+
Sklep internetowy Shoper.pl